Psikiyatri Uzmanı & Psikoterapist

Psikoterapi Akademisi Eğitim Sorumlusu

 

Prof. Dr. Hasan Herken 01/11/1969 Denizli ili, Tavas ilçesinin Kızılca beldesinde doğdu. 1980’de ilköğrenimini, 1983’te orta, 1986’da Denizli’de Cumhuriyet lisesini ve 1993’te Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

1998’de Ruh Sağlığı ve Hastalıkları dalında Anne-baba tutumlarının çocukların sigara kullanımı üzerindeki etkileri konulu tezi ile uzmanlığını tamamladı.

2002 yılında Gaziantep üniversitesinde doçentlik ünvanını aldı.

2008 yılında Pamukkale Üniversitesinde profesör ünvanını aldı. Dr. Herken 1997’den beri psikiyatrik hastalıkların moleküler genetiği, biyolojisi ve ilaç etkileşimleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Halen Türk toplumunun sitokrom enzim sisteminin genetiği ve antidepresan ve antipsikotiklerin tedaviye yanıtını etkileyen genetik ve biyolojik öngörücüler üzerinde çalışmaktadır.

2005 yılından beri çalışmalarını dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu alanında yoğunlaştırmıştır. Bu alanda yayınlanmış onlarca çalışması ve bir bilimsel kitabı bulunmaktadır. Dr. Herken’in bu konularda yayımlanmış 150’den fazla çalışması bulunmaktadır.

Dr. Herken, YÖK Tıp sağlık kurulu üyeliği, Tıpta uzmanlık kurulu üyeliği, YÖK Tıp Konseyi Üyeliği, Yaşamboyu Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü, Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı görevlerini yürütmüştür. 

Dr. Herken bilimsel çalışmalarından dolayı 12 kez araştırma ödülüne layık görülmüş olup, çalışmalarına halen kendi muayenehanesinde devam etmektedir. Dr. Herken evli ve üç çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Hasan Herken halen EMDR uygulamaları ve etkinliğinin nedenlerini araştırma konusuna odaklanmış ve çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Hasan Herken Psikoterapi Akademisi'nde Eğitim Sorumlusu olarak terapi eğitim ve kursları, kitap yazımı ve çevirisi gibi alanlarda çalışmalarına devam etmektedir.